by: Mark Tait
copyright: 1990 Impressions
MUSICIANS/T/Tait_Mark/Spacebike.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=28912
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 |
| Datasize: | $0CBF |
| Load Address: | $086A |
| Init Address: | $086A |
| Play Address: | $0870 |
| Songs: | 1 |
| Songlengths: | 1:10 |
| Playroutine: | Mark_Tait |
TITLE: Trumpet ARTIST: Mark Tait COMMENT: "I do remember the music, just not the permission to use it in a game." (MT)
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: