by: Matt Simmonds (4-Mat)
copyright: 2022 Orb
MUSICIANS/0-9/4-Mat/Pocket_Universe.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=60738
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS8580 |
| Datasize: | $010A |
| Load Address: | $1000 |
| Init Address: | $1100 |
| Play Address: | $100A |
| Songs: | 1 |
| Songlengths: | 1:21 |
COMMENT: Won the first place at the CSDb online Unofficial Tiny SID Compo 2022, in the 256 bytes category.
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: