by: Mats (Frantic)
copyright: 2005 Hack n' Trade
MUSICIANS/F/Frantic/New_Kid_on_the_Block.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=499
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 |
| Datasize: | $0102 |
| Load Address: | $C32A |
| Init Address: | $C32A |
| Play Address: | $C340 |
| Songs: | 1 |
| Songlengths: | 1:01 |
| Playroutine: | 256bytes/Frantic |
COMMENT: This was the shared winner of the Tiny SID Compo 2005 (256 bytes category).
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: