by: Jens-Christian Huus
copyright: 1987 New Men
MUSICIANS/J/JCH/Ode_to_the_64.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=15789
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 |
| Datasize: | $0D4A |
| Load Address: | $8800 |
| Init Address: | $8904 |
| Play Address: | $896A |
| Songs: | 1 |
| Songlengths: | 3:13 |
| Playroutine: | JCH_OldPlayer |
COMMENT: "I tried to make a tune like Rob Hubbard's 'One Man and his Droid', but the result was not too brilliant." (JCH)
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: