by: Michael Winterberg
copyright: 1986 Michael Winterberg
MUSICIANS/W/Winterberg_Michael/Synth_Music_I.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=31567
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 |
| Datasize: | $124D |
| Load Address: | $1000 |
| Init Address: | $102A |
| Play Address: | $105A |
| Songs: | 1 |
| Songlengths: | 4:42 |
| Playroutine: | Michael_Winterberg |
TITLE: Aurora (0:00) ARTIST: Nova COMMENT: This melody is used in a few tracks in the movie, but first appears in the track named "The Magic of Halloween." TITLE: E.T. [from the movie] (1:06-1:21) ARTIST: John Williams TITLE: Funky Town [from Mouth to Mouth] (2:31-3:13) ARTIST: Lipps Inc.
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: