by: Sean Connolly
copyright: 2022 Cosine Systems/Psytronik
MUSICIANS/C/Connolly_Sean/Hammer_Down.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=61596
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 |
| Datasize: | $2500 |
| Load Address: | $080A |
| Init Address: | $080A |
| Play Address: | $080D |
| Songs: | 12 |
| Songlengths: | 4:24, 0:09, 0:37, 2:39, 1:21, 0:01, 0:00, 0:00, 0:04, 0:00, 0:02, 0:01 |
| Playroutine: | EMS_V10.x |
COMMENT: Made in 2015, released in 2022. TITLE: The Return of The Los Palmas 7 [from Absolutely] ARTIST: Madness TITLE: Rydeen [from Solid State Survivor] ARTIST: Yellow Magic Orchestra (YMO)
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: