by: Barry Leitch
copyright: 1988 Audiogenic
MUSICIANS/L/Leitch_Barry/Emlyn_Hughes_International_Soccer.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=17455
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 / MOS8580 |
| Datasize: | $0AF0 |
| Load Address: | $906A |
| Init Address: | $906A |
| Play Address: | $907C |
| Songs: | 2 |
| Songlengths: | 2:12, 0:08 |
| Playroutine: | Barry_Leitch |
COMMENT: "Again written while I was living in London in 1988. [...] Worked freelance for Audiogenic to do this one, was a lot of fun to do." (BL)
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: