by: Matt Gray
copyright: 1988 Matt Gray
MUSICIANS/G/Gray_Matt/Hyperion_2.sid
CSDb entry: https://csdb.dk/sid/?id=13388
| Videoclock: | PAL 50Hz |
|---|---|
| SIDmodel: | MOS6581 |
| Datasize: | $0DD0 |
| Load Address: | $AE2A |
| Init Address: | $AE2A |
| Play Address: | $AE32 |
| Songs: | 3 |
| Songlengths: | 3:13, 3:19, 0:15 |
| Playroutine: | Matt_Gray |
COMMENT: "The game was never released but the track is a favourite of mine." (MDG) COMMENT: Later used in the game "Deliverance: Stormlord II" with slightly differences. See /MUSICIANS/G/Gray_Matt/Deliverance.sid, Tune #2.
This page uses data collected by the HVSC Crew: https://www.hvsc.c64.org/
The following tools helped filling the database:
For SID playback Hermit's jsSID JavaScript SID player is being used.
For SID playback Jürgen Wothke's webSID JavaScript / WebAssembly SID player is being used.
The following tools helped rendering this website: